Požar kuće i drvarnice

Obrana od oborinskih voda, čišćenje prometnice
25. srpnja 2020.
Uklanjanje gnijezda stršljena
9. rujna 2020.

Dana, 06.09.2020. godine u 15:29 sati operativni članovi DVD-a Kneginec Gornji zaprimili su dojavu VOC-a JVP Varaždin o nastanku požara šupe na Varaždin Bregu, Halić 174. Na mjesto događaja izlazimo s navalnim i kombi vozilom te 11 operativnih vatrogasaca. Dolaskom na mjesto intervencije zatičemo požar nadstrešnice (spremišta za drva) u razbuktaloj fazi koji se drvenim gredama prenio i na obiteljsku kuću te članove DVD-a Varaždinbreg koji su započeli gašenje. Pristupamo gašenju koncentričnim zahvatom na požarište – sa svih strana, te kombiniranom navalom, odnosno istovremeno gašenje požara drvarnice na otvorenom prostoru i u unutrašnjosti stambenog objekta. Korištena su ukupno 4 vatrogasna mlaza s dodatnim vitlom za brzu navalu te vršimo odimljavanje prostorija pomoću ventilatora. Štićena su osobna vozila parkirana u neposrednoj blizini kuće, požar ih nije zahvatio. Iz drvarnice su iznesene dvije plinske boce koje su bile oštećene i zahvaćene požarom, a treća se nalazila s vanjske strane s cjevovodom sprovedenim do plinskog bojlera u kupanici objekta te je spriječeno širenje požara do same boce i potencijalna eksplozija iste. Došlo je do pregaranja glavnog elektro nadzemnog voda te izazivanja sekundarnog požara na tlu. Požar je odmah ugašen, bez širenja a o prekidu voda obaviješten je HEP. Gašenju te opskrbom vode se pridružuju i vatrogasci JVP Varaždin koji su na lokaciju došli s navalnim vozilom i 5 vatrogasaca. Nakon gašenja termo kamerom provjeravamo toplinu da isključimo mogućnost aktiviranja požara u samoj kući. Na požarište su pozvani i operativni članovi DVD Donji Kneginec i Lužan Biškupečki kako bi se obavila izmjena ljudstva (radi iscrpljenosti, potencijalne dehidracije) te da s osvježenim snagama sprovedemo sanaciju požarišta. Intervenciju završavamo u 18:30 sati.